Skórki gimnastyczne, znane również jako gripy lub gripy crossfit, są jednym z podstawowych akcesoriów, każdej osoby, która ćwiczy na drążku.

Stosuje się je w celu ochrony skóry dłoni. W czasie treningu na drążku (kipping pull-ups, toes-toe-bar, bar muscle-up) dochodzi do tarcia, w wyniku czego mogą powstawać odciski a nawet rany. Dzięki crossfit grip nie dochodzi do zdarć czy innych uszkodzeń skóry dłoni.

Protekcja dłoni jest bardzo ważna, ponieważ ranne ręce mogą uniemożliwić dalszy trening. Co w konsekwencji spowolni nasz progres. W gripach crossfit można wykonać sporo więcej podciągnięć z kippingiem niż bez nich.

Crossfit gripy są wskazane w momencie, kiedy zaczyna się naukę poszczególnych ćwiczeń na drążku. Pozwolą skupić się na technice a nie na odczuwaniu dyskomfortu czy bólu. Skórki gimnastyczne można śmiało wykorzystać również przy ćwiczeniach z gryfem (clany, snatche, deadlifty) oraz liną.

Gripy crossfit są najczęściej wykonane skóry, ponieważ ten materiał jest wytrzymały i elastyczny.

Jedna para skórek powinna wystarczyć na parę lat użytkowania. Jeżeli chodzi o ich projekt, to najbardziej popularne modele posiadają dwa, okrągłe lub kwadratowe, otwory na palce i rzep pozwalający je zapiąć wokół nadgarstków.

Dostępne są również modele z trzema otworami na palce, które mają chronić większą powierzchnię dłoni. Crossfit gripy łatwo zwinąć i spakować do torby a nawet do kieszeni spodni. Praktycznie można je mieć cały czas przy sobie.

Trzeba pamiętać o tym, że każdy ma inny rozmiar dłoni, toteż wybór odpowiedniego rozmiaru gripów crossfit będzie kluczowe. Zbyt ciasne lub zbyt luźne skórki będą uwierać i przeszkadzać w treningu, a nie oto przecież chodzi.

Crossfit grip ma jedną szalenie ważną przewagę nad rękawiczką – pewność chwytu.

Używając rękawiczek nie ma się tak dobrego wyczucia drążka, jak w przypadku używania skórek gimnastycznych. Profesjonalni zawodnicy nie stosują rękawiczek, gdyż wiedzą, że istnieje spore ryzyko, że spadną z drążkach. W aspekcie bezpieczeństwa, gripy crossfit są o wiele bardziej polecane.

Reasumując, gripy crossfit to dość tania, skuteczna oraz banalnie prosta ochrona dłoni każdego crossfitera.

Inwestycja w skórki zwróci się, w postaci szybszej nauki poszczególnych ćwiczeń na drążku i braku pęcherzy i ran na dłoniach