Wyspy Kanaryjskie są zdecydowanie najbardziej egzotyczne miejscem, które znaleźć można w obrębie administracyjnym naszego kontynentu. Ten hiszpański archipelag kusi nie tylko słoneczną pogodą, ale gwarantuje również niezapomniane widoki.

Wyspy Kanaryjskie

Mimo że wakacje na Kanarach nie należą do najtańszych, to chętnych na odwiedzenie tego egzotycznego zakątka nie brakuje. W zależności od preferencji turyści wybierają jedną z 13 malowniczych wysp wulkanicznych. Amatorzy kąpieli słonecznych zdecydują się na Lanzarote, Fuerteventura czy Gran Canaria. Nastawieni na zwiedzanie i podziwianie natury powinni wybrać Teneryfę, El Hierro, La Gomera lub La Palma. Z kolei miłośnicy ciszy i samotności mogą znaleźć upragniony spokój na bezludnych wyspach Lobos, Roque del Oeste, Roque del Este, Alegranza, La Graciosa i Montana Clara.

Tropikalna enklawa Europejczyków

Wyspy Kanaryjskie są położne w odległości 1000 km od Półwyspu Iberyjskiego i tylko 115 km od wybrzeży Afryki, blisko Zwrotnika Raka. Wydawać by się mogło, że w związku z usytuowaniem Kanarów przez cały rok panują tam tropikalne temperatury. Okazuje się jednak, że wody oceanu obniżają temperaturę i sprawiają, że na większości wysp panuje stały oraz w miarę łagodny klimat.

Do głównych atrakcji Kanarów należą nie tylko malownicze plaże, ale przede wszystkim niezwykłe okazy fauny i flory. Naukowcy naliczyli tam aż 650 endemicznych gatunków, które znaleźć można tylko w tym rejonie świata.Można je zobaczyć w licznych rezerwatach przyrody oraz parkach narodowych.

Warto wiedzieć: Miłośnicy zabytków powinni rozpocząć zwiedzanie od stolicy Teneryfy. W Santa Cruz znajduje się wiele budynków z okresu XV i XVI wieku.

Zawsze słoneczna pogoda

Kanary można odwiedzać praktycznie o każdej porze roku, nie panują tam okresowe deszcze, ani inne anomalia pogodowe. Ten wulkaniczny archipelag wraz z Maderą, Azorami, Republiką Zielonego Przylądka i wyspami Savage tworzy region nazywany popularnie Makronezją. Większość z malowniczych wysp archipelagu kanaryjskiego charakteryzuje się ciemnymi plażami i niezwykle błękitną wodą. To za sprawą dużych głębokości, gdyż w niektórych miejscach dno oceanu znajduje się poniżej 3 km pod powierzchnią lustra wody.